Літописи монастиря

20.10.2018

Молитовний день в Миколаївському монастирі

20 жовтня 2018 року Божого, в Свято-Миколаївському монастирі зранку відслужилася Літургія та пройшли заняття паламарів, а вже ввечері – Рання. Сьогодні Свята Православна Церква вшановує пам’ять прп. Сергія Послушного Печерського, в Ближніх печерах.  Святий вирізнявся з-поміж інших ченців великою побожністю, смиренням і послухом, був великим посником. За таку слухняність преподобного Сергія почали називати Послушним. Його нетлінні мощі спочивають у Ближніх печерах славної Києво-Печерської Лаври.

На службі читалося євангеліє дня від Луки (5,27-39), в якому розповідалося про покликання митаря Матфея Спаситилем. Хто ж такі митарі і чому їх так не любили в ті часи? У римській імперії багаті, поважні особи переважно знатного римського походження, за відповідну платню на певний конкретно встановлений період, що становив декілька років, отримували право на збирання податків у тій чи іншій провінції. Отримавши таке право, вони ставили на митницях уже своїх чиновників, яких і називали ми­тарями. Діяльність митарів, яка досить часто була пов’язана з користолюбством, викликала до них серед народу не тільки підозрілість, але й ненависть. Тому їх ставили в один ряд з най­більшими грішниками — з блудницями і навіть з язичниками. Згідно з Талмудом, єврей, який став митарем, вважався відлуче­ним від суспільства.

Але Спаситель Ісус Христос не відганяє митарів від Себе, не гидує ними, як не відганяв і не гидував прокаженими, а кличе до Себе. Найбільш наглядним прикладом такого милосердя і любові є покликання митаря Матфея до апостольського служі­ння.

Як же саме відбулося покликання до служіння? Ісус Христос, знаючи душу кожної людини, її думки і роздуми, підходить до Матфея і каже: «Іди за Мною. І він устав і пішов за Ним» (Мт. 9,9). Це так зворушило Матфея, що він від радості запрошує Спасителя до свого дому і приймає Його як найдорожчого Гостя.«І коли Ісус возлежав у домі, — свідчить сам євангеліст Матфей, – прийшло багато митарів і грішників і возлежали з Ним і учнями Його» (Мт. 9,10).

Фарисеїв і книж­ники ненавиділи митарів, що тепер переходить на Самого Спасителя. Зви­нувачуючи, викриваючи їх, учителів і наставників єврейського Богом вибраного народу, Сам Він їсть і п’є з тими, які вважа­ються проклятими. Спаситель, враховуючи, що книжники до­сить часто любили посилатися на слова пророцтв, відповідає їм словами Святого Письма, зокрема словами Небесного Отця, сказаними колись через пророка Осію: «Милості хочу, а не жер­тви» (Ос. 6,6). І тут же додає: «Я прийшов покликати не праведників, а грішників до покаяння». Цими словами Ісус Христос вказує на основну причину Свого приходу на грішну землю. Тому Його ставлення до грішної людини є таким же, яким має бути ставлення лікаря до хворого. Він прийшов лікувати немічні людські душі.

При розгляді покликання Спасителем митаря Левія-Матфея до апостольського служіння, можна відзначити наступне:

  • величність і безмежність Божого милосердя навіть до тих, від кого, посилаючись на закон, всі відвернулися;
  • смиренне приниження Сина Божого, Який не гидує навіть митарями та грішниками, а їсть і п’є з ними;
  • жертовність і беззастережна відданість волі Божій митаря, який заради служіння Месії відрікається від усього свого попе­реднього вигідного і прибуткового способу життя;
  • фанатичне осліплення фарисеїв, які ставлять свою букву закону вище від милосердя, через що насмілюються засуджува­ти навіть Боже милосердя до грішної людини.

Євангельські слова є актуальні в наш час, адже яка б не була людина грішна, надзвичайна сила Божого слова, кличе кожну людину і вона може зрозуміти все своє минуле гріховне життя, і стати на шлях виправлення.

Фото тут>>>

Читайте також

День Святої Трійці. П’ятидесятниця

20 червня 2021 року Божого, в Свято-Миколаївському чоловічому монастирі відбулася святкова Божественна літургія, яку...

Божественна Літургія в неділю про сліпого (6.06.21)

6 червня 2021 року Божого, у неділю про сліпого, шосту після Пасхи, архімандрит Меркурій звершив Божественну Літургію...

Божественна Літургія у Неділю про самарянку (30.05.21)

30 травня 2021 року, у неділю про самарянку, п’яту після Пасхи, архімандрит Меркурій звершив Божественну літургію у...